Хрещення – важлива подія в житті дитини та сімʼї. Вона символізує початок нового духовного життя. Також хрестини часто стають першим святкуванням для новонародженого малюка. Тому так хочеться зробити їх незабутніми. Ви можете відчувати хвилювання, якщо вперше станете хрещеними батьками, або плануєте хрестини для своєї першої дитини. У цій статті ми зібрали усе про обряд хрещення, щоб познайомити вас з основними кроками підготовки та знизити напругу перед невідомим.
У різних християнських конфесіях обряд може дещо відрізнятися. Проте основні етапи та символіка залишаються схожими. Зазвичай обряд проводить священник у храмі. Умовно обряд можна поділити на три основні етапи:
Після завершення основної частини, можна попросити отця освятити подарунки від хрещених батьків. Наприклад, хрестик, медальйон чи ікону.
Час обряду залежить від конфесії й особливостей храму. Наприклад, якщо замовити послуги хору, то обряд займе трохи більше часу. Проте в середньому він триває 30-60 хвилин.
Хрещені батьки – провідники малятка на його духовному шляху. Тому найкраще, якщо вони будуть близькими людьми сімʼї, а також практикуючими християнами. Врахуйте, що за церковними законами, хрещеними батьками не можуть бути люди, які самі не є хрещеними. А також ті, що перебувають у цивільному шлюбі, або не вінчалися у церкві.
Якщо ви вперше хрестите дитину, то будьте спокійні – священник підказуватиме вам усі необхідні дії. Проте хрещеним батькам обовʼязково знати молитви “Вірую” та “Отче Наш”, адже вони є частиною обряду хрещення.
У різних країнах та регіонах існують свої традиції, прикмети та навіть забобони повʼязані з хрестинами. Наприклад, у католицьких храмах крижмою називають не біле покривало, а маленьку, часто вишиту, серветку білого кольору. У православних та греко-католицьких храмах це повноцінне простирадло в яке можна загорнути маля. У деяких церквах крижма повинна бути білого кольору, без написів та вишивок. В інших допускаються крижми кремового чи молочного відтінків, з вишивкою чи іншими прикрасами. Колись маму немовлятка впускали в храм лише після 40 днів після пологів, проте ця традиція більше не діє у переважній більшості сучасних храмів. Також є поширеним забобон про те, що хрещеною мамою не може бути вагітна жінка. Але він також не відповідає дійсності. Тому якщо ваша улюблена подруга чи сестра очікує малюка – сміливо пропонуйте їй стати хрещеною вашої дитини.
Памʼятайте, що традиції та народні вірування – це лише місцеві культурні нашарування. Головне значення хрестин полягає у духовному вимірі та народженні нового члена великої християнської родини.
Бажаємо вам та вашому малюку приємних хрестин та щасливої долі!